Buty. To od nich powinniśmy zaczynać zakup sprzętu narciarskiego, ponieważ na nic nam nawet renomowanej marki narty, kiedy stopa nie będzie miał odpowiednich warunków by tą nartą sterować!

Producenci obuwia narciarskiego dzielą oferowany przez siebie asortyment wg. płci i wieku (np. męskie, lady lub dziecko i junior) i poziomu zaawansowania narciarza.

Buty powinny być przede wszystkim wygodne i zapewniać pełen komfort podczas zjazdu na nartach.

Idealny but dla osoby początkującej i jeżdżącej rekreacyjnie, powinien lekko ograniczać ruch pochylenia kolana do przodu. Komfort przebywania w takim bucie powinien pozwalać spokojnie spędzić w nich na stoku nawet cały dzień. Pamiętaj, że but bezpieczny to but wygodny, w którym nie marźnie stopa, a narta posłusznie wykonuje twoje polecenia. Buty narciarskie dla osób jeżdzących bardzo dobrze tj. szybko i dynamicznie to buty o wyższej skali twardości (określanej w fleksach tj. od ok. 90 fleksów).

Przy zakupie butów należy pamiętać:

MIERZYMY BUTY W SKARPETACH NARCIARSKICH! But musi dobrze opinać stopę, pięta powinna być nieruchoma, za to powinniśmy swobodnie poruszą palcami. Łydka ma być opięta, ale nie unieruchomiona. Im więcej klamer ma nasz but, tym lepiej - służy to dokładniejszemu dopasowaniu buta do nogi. Najlepiej w takich butach posiedzieć 30-60 minut. Acha! Przymierzamy oba buty, może się okazać, że lewy jest dobry a prawy nie lub odwrotnie. Nie kupujmy pierwszej przymierzonej pary butów, spróbujmy kilka par dla porównania. Dobrze przemyślcie swój zakup, żeby przyjemnie spędzić dzień na stoku

Previous reading
Jak dobrać buty narciarskie?
Next reading
Jak dobrać buty narciarskie?